2010–11 FIBA EuroChallenge
From Infogalactic: the planetary knowledge core
EuroChallenge | |
---|---|
Champions | Krka Novo mesto 1st title |
Runners-up | Lokomotiv–Kuban Krasnodar |
Third place | Telenet Oostende |
Fourth place | Spartak St. Petersburg |
Teams | 32 |
Duration | 29 April 2010 – 1 May 2011 |
Awards | |
Final Four MVP | Goran Ikonić |
Statistical leaders | |
Points | Ben Woodside
18.5
|
Rebounds | Kyle Landry
9.6
|
Assists | Ben Woodside
5.5
|
2010–11 FIBA EuroChallenge was the eighth edition of Europe's third-tier level transnational men's professional club basketball FIBA EuroChallenge Tournament, organized by FIBA Europe. The Final Four was awarded to Oostende and was held from April 29 to May 1, 2011.
Contents
Qualifying Round
Eurocup Qualifying Round
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Team #1 | Agg. | Team #2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Beşiktaş Cola Turka | 152–137 | Deutsche Bank Skyliners | 68–61 | 84–76 |
Hapoel Migdal Jerusalem | 146–132 | Belgacom Liege | 62–59 | 84–73 |
Aris BSA 2003 | 170–167 | Lukoil Academic | 78–74 | 92–93 |
Gran Canaria 2014 | 165–131 | KK Zagreb | 69–71 | 96–60 |
BC Azovmash | 155–145 | Entente Orléanaise | 76–80 | 79–65 |
BC Spartak SPB | 136–139 | Galatasaray Café Crown | 58–69 | 78–70 |
Benetton Basket Bwin | 181–118 | APOEL Nicosia | 97–55 | 84–63 |
Dynamo Moscow | 134–169 | Cedevita Zagreb | 61–97 | 73–72 |
EuroChallenge Qualifying Round
Team #1 | Agg. | Team #2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
BC Nizhny Novgorod | 177–174 | BC Enisey Krasnoyarsk | 92–92 | 85–82 |
Szolnoki Olaj KK | 142–108 | Keravnos B.C. | 75–52 | 67–56 |
Paris-Levallois Basket | 141–152 | Maccabi Haifa B.C. | 75–63 | 66–89 |
Leiden Basketball | 128–164 | Pınar Karşıyaka | 65–87 | 63–77 |
ETHA Encomi | 135–130 | Artland Dragons | 69–61 | 66–69 |
Bosna Asa | 132–167 | SLUC Nancy Basket | 74–91 | 58–76 |
Lugano Basket | 166–157 | BC Triumph Lyubertsy | 85–91 | 81–66 |
Norrköping Dolphins | 171–163 | Okapi Aalstar | 85–84 | 86–79 |
BC Khimik | 176–174 | CSU Asesoft Ploieşti | 90–83 | 86–91 |
Steaua Turabo | 156–125 | BC Kyiv | 77–59 | 79–66 |
BC Minsk-2006 | 167–176 | Antwerp Giants | 87–87 | 80–89 |
KK Helios Domžale | 131–154 | BK Prostějov | 62–70 | 69–84 |
Dexia Mons-Hainaut | 147–126 | Trefl Sopot | 74–71 | 73–55 |
Benfica | 182–177 | BC Ferro-ZNTU | 105–105 | 77–72 |
Regular season
Top two places in each group advanced to Last 16 |
The Regular Season began on November 16, 2010.
Group A
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Spartak Saint Petersburg | 6 | 5 | 1 | 507 | 441 | +66 | 11 |
2. | BCM Gravelines Dunkerque | 6 | 3 | 3 | 428 | 452 | −24 | 9 |
3. | Szolnoki Olaj KK | 6 | 3 | 3 | 447 | 469 | −22 | 9 |
4. | BC Nizhny Novgorod | 6 | 1 | 5 | 434 | 454 | −20 | 7 |
Group B
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BK Ventspils | 6 | 4 | 2 | 479 | 419 | +60 | 10 |
2. | Maccabi Haifa B.C. | 6 | 3 | 3 | 435 | 475 | −40 | 9 |
3. | Deutsche Bank Skyliners | 6 | 3 | 3 | 399 | 391 | +8 | 9 |
4. | BC Khimik | 6 | 2 | 4 | 421 | 449 | −28 | 8 |
Group C
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | PBC Lukoil Academic | 6 | 5 | 1 | 484 | 440 | +44 | 11 |
2. | S.L. Benfica | 6 | 3 | 3 | 442 | 483 | −41 | 9 |
3. | Lugano Tigers | 6 | 2 | 4 | 466 | 452 | +1 | 8 |
4. | Tartu Ülikool/Rock | 6 | 2 | 4 | 442 | 459 | −25 | 8 |
Group D
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norrköping Dolphins | 6 | 4 | 2 | 474 | 453 | +21 | 10 |
2. | Barak Netanya | 6 | 3 | 3 | 453 | 444 | +9 | 9 |
3. | Belgacom Liège | 6 | 3 | 3 | 468 | 475 | −7 | 9 |
4. | Türk Telekom Ankara | 6 | 2 | 4 | 501 | 524 | −23 | 8 |
Group E
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Krka Novo mesto | 6 | 5 | 1 | 455 | 422 | +33 | 11 |
2. | BK Prostějov | 6 | 5 | 1 | 478 | 440 | +38 | 11 |
3. | Telekom Baskets Bonn | 6 | 2 | 4 | 453 | 469 | −16 | 8 |
4. | KK Zagreb Croatia Osiguranje | 6 | 0 | 6 | 440 | 495 | −55 | 6 |
Group F
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lokomotiv–Kuban Krasnodar | 6 | 4 | 2 | 503 | 458 | +45 | 10 |
2. | Antwerp Giants | 6 | 3 | 3 | 440 | 450 | −10 | 9 |
3. | Steaua Turabo Bucureşti | 6 | 3 | 3 | 423 | 456 | −33 | 9 |
4. | BC Dynamo Moscow | 6 | 2 | 4 | 429 | 431 | −2 | 8 |
Group G
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pınar Karşıyaka | 6 | 4 | 2 | 488 | 455 | +33 | 10 |
2. | KK Zadar | 6 | 3 | 3 | 461 | 444 | +17 | 9 |
3. | APOEL Nicosia | 6 | 3 | 3 | 437 | 440 | −3 | 9 |
4. | ETHA Encomi | 6 | 2 | 4 | 420 | 467 | −47 | 8 |
Group H
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Telenet Oostende | 6 | 4 | 2 | 431 | 424 | +7 | 10 |
2. | Dexia Mons-Hainaut | 6 | 3 | 3 | 440 | 443 | −3 | 9 |
3. | SLUC Nancy Basket | 6 | 3 | 3 | 465 | 463 | +2 | 9 |
4. | Entente Orléanaise | 6 | 2 | 4 | 439 | 445 | −6 | 8 |
Last 16
Homecourt advantage for quarterfinals | |
Advance to quarterfinals |
Starts on January 18, 2011
Group I
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Spartak Saint Petersburg | 6 | 5 | 1 | 497 | 435 | +62 | 11 |
2. | PBC Lukoil Academic | 6 | 4 | 2 | 486 | 447 | +39 | 10 |
3. | Maccabi Haifa B.C. | 6 | 2 | 4 | 453 | 519 | −66 | 8 |
4. | Barak Netanya | 6 | 1 | 5 | 433 | 468 | −35 | 7 |
Group J
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Krka Novo mesto | 6 | 5 | 1 | 455 | 418 | +37 | 11 |
2. | Pınar Karşıyaka | 6 | 4 | 2 | 525 | 475 | +50 | 10 |
3. | Dexia Mons-Hainaut | 6 | 2 | 4 | 441 | 481 | −40 | 8 |
4. | Antwerp Giants | 6 | 1 | 5 | 390 | 437 | −47 | 7 |
Group K
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BCM Gravelines Dunkerque | 6 | 5 | 1 | 463 | 448 | +15 | 11 |
2. | BK Ventspils | 6 | 4 | 2 | 503 | 418 | +85 | 10 |
3. | Norrköping Dolphins | 6 | 2 | 4 | 453 | 505 | −52 | 8 |
4. | S.L. Benfica | 6 | 1 | 5 | 439 | 487 | −48 | 7 |
Group L
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Telenet Oostende | 6 | 5 | 1 | 464 | 418 | +46 | 11 |
2. | Lokomotiv–Kuban Krasnodar | 6 | 4 | 2 | 465 | 425 | +40 | 10 |
3. | BK Prostějov | 6 | 2 | 4 | 483 | 495 | −12 | 8 |
4. | KK Zadar | 6 | 1 | 5 | 444 | 518 | −74 | 7 |
Quarter Final Round
Started on March 22, 2011.
Best of 3 games
Game # | Team #1 | Agg. | Team #2 | 1st leg | 2nd leg | 3rd leg |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BC Spartak Saint Petersburg | 2–0 | Pınar Karşıyaka | 78–73 | 89–71 | |
2 | Krka Novo mesto | 2–1 | PBC Lukoil Academic | 72–78 | 75–61 | 71–69 |
3 | BCM Gravelines Dunkerque | 0–2 | Lokomotiv–Kuban Krasnodar | 91–92 (OT) | 68–86 | |
4 | Telenet Oostende | 2–1 | BK Ventspils | 86–74 | 92–97 (OT) | 70–63 |
Final four
Semifinals April 29 |
Final May 1 |
||||||
BC Spartak | 64 | ||||||
Lokomotiv Kuban | 74 | ||||||
Lokomotiv Kuban | 77 | ||||||
Krka Novo Mesto | 83 | ||||||
Third place | |||||||
Krka Novo Mesto | 79 | BC Spartak | 92 | ||||
Telenet Oostende | 65 | Telenet Oostende | 94 |
References
- General